Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

نور در دکوراسیون داخلی منزل چه تاثیری دارد؟

16 مارس 2019
6 views
بدون نظر

نور در دکوراسیون داخلی منزل چه تاثیری دارد؟

در این مطلب از سایت جنرال می خواهیم در مورد اینکه نور در دکوراسیون داخلی منزل چه تاثیری دارد؟ توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. برای اینکه بتوانید حس آرامش بخشی داشته باشید باید به حس های که در وجودتان نهفته است توجه داشته باشید که دارای اهمیت بالایی هستند. برای اینکه بتوانید در زمستان اتاق گرمی داشته باشید باید به یکسری عوامل محیطی مانند نور، دما، میزان رطوبت و جریان هوا توجه داشته باشید و از آنجا که نور، طبیعی یا مصنوعی، بر تمامی وسایل یک محیط داخلی تأثیر می گذارد، طراحان داخلی می بایست از ترکیب این عامل مهم با شرایط محیطی درک درستی داشته باشند. البته طراحی و تأمین میزان سرمایش، گرمایش، سامانه های الکتریکی و لوله کشی جز وظایف اصلی طراح داخلی نیست و در این زمینه ها از دیگر کارشناسان ساختمان استفاده می شود.

نور در دکوراسیون داخلی منزل چه تاثیری دارد؟

طراح، علاوه بر مشخص کردن خصوصیات و کیفیت های مورد نظر، در مخفی کردن وسایلی مثل هواکش ها، رادیاتورها و دستگاه های نور در دکوراسیون داخلی تنظیم محیط، به صورت حرفه ای کار می کند می کند. ایجاد زمینه های طراحی بر حسب توصیه های درج شده در کتاب، بر عهده طراح می باشد ولی در رأس تمام این مطالب، مهم ترین چیزی که در طراحی دارای اهمیت بالایی است، توجه به آیندهای پروژه است.

تاثیر نور مصنوعی در دکوراسیون داخلی

یک فضای داخلی پر از هیجان که شرایط آن به سرعت عوض می شود، ممکن است این تأثیر نور پردازی دکوراسیون داخلی باشد؛ مثلا در یک رستوران شیک و امروزی، نورپردازی مصنوعی می تواند شکل خاصی به فضایی آن بدهد؛ در همچین مواردی نورپردازی باید به شکل بهتری باشد برای اینکه بتوانید از نورپردازی به شکل مناسبی استفاده کنید می بایست وسایل به رنگ ساده و کرم روشن باشند و مورد بعدی که باید در این زمینه برای شما بگیم این است که باید از آینه ها برای بازتاب روشنی شعله شمع ها و نورهای ملایم موجود در فضا استفاده کرد.

نورپردازی عمومی که به شکل یکنواخت تمام محیط را روشن می کند، می توان برای محیط های اداری مناسب باشد ولی در ایجاد یک زمینه ذهنی برای بعضی از فعالیت های انسانی مردود است. با در نظر گرفتن عملکردهای به خصوص هر یک از فضاها، طراح به آسانی می تواند روش های مناسب نورپردازی را مشخص و به این شکل ، عملکرد و درک شهودی فضا را در طرح گرد آوری کند.

نور محیطی، نور عادی است که در فضا وجود دارد که منبع نوری آن لوازم نوری گوناگون موجود در محیط می باشد و هر کدام به شکل جداگانه تنظیم می گردد. بسته به زمان روز یا میزان نور طبیعی موجود، نور محیطی عوض می شود و تیره و روشن خواهد شد. نور متمرکز مثل یک نور نقطه ای عمل می کند و می تواند تنها روی یک شی به خصوصی متمرکز شود. نورهای متمرکز به شکل معمول با وسایلی که ولتاژ کمی دارند بدست می آید. برای اینکه بتوانید جلوی تابش خیره کننده را بگیرید می بایست زاویه تابش نور بر روی شیء ۳۰ درجه باشد. نور کانونی، برعکس منابع نوری محیطی و متمرکز، چشم را به طرف نور در دکوراسیون داخلی خود جذب می کند، وسایلی که در این زمینه نورپردازی می کنند عبارت اند از لوسترها، دیوارکوب و لامپ ها. این تجهیزات در نقاطی تمرکز یک فضا قرار می گیرند.

برای اینکه بتوانید در کارتان موفق شوید می بایست نورهای محیطی و نورپردازی کانونی را با هم ست کنید. در یک محیط اداری معمولی، سطوح نوری یکنواخت به وسیله شبکه ای از لامپ های فلورسنت پخش می شود که این نورپردازی با نورهای کارکردی نصب شده در بالای هر میز کار، تکمیل می گردد. هر فعالیت نیازمند سطح نورپردازی به خصوصی دارد که در آیین نامه به آن ها اشاره کرده اند. سطوح نوری در واحد فوت شمع مورد محاسبه قرار می گیرد و معادل متریک آن، لوکس (lux) می باشد.

نور فصلی

نور خورشید همراه در طول سال ارتفاع آن تغییر پیدا می کند، و همان طور که می دانید در فص زمستان ارتفاع نور به پایین ترین زاویه و در فصل تابستان به بیشترین زاویه نور می رسد. در صورتی که موقع زمستان نور روز و گرمای زیادتری به داخل محیط وارد می شود. طراح می بایست تابش آفتاب به داخل محیط را در طول دوره ۱ ساله بررسی کند و میزان آفتاب و سایه را در زمان های صبح، ظهر و غروب، همزمان با عوض شدن موقعیت فصلی آن، در نظر داشته باشد تا با این بررسی ها، نور طبیعی ناشی از حرکت خورشید در هر موقعیت از سال بتواند پیش بینی کند.

نحوه ی تنظیم نور

نور طبیعی به ۳ شکل کلی تنظیم می شود: نور در دکوراسیون داخلی با اضافه شدن تمهیداتی مانند کرکره ها، پرده ها و سایبان ها، استفاده از بعضی شیشه. در تکنولوژی های جدید، شیشه را به شکلی بررسی می کنند که به شکل یک سیستم پالاینده نور کار کند؛ همین طور می توان آنها را به عنوان پوشش هایی برای شیشه استفاده کرد تا نور وارد شده به محیط ، مخصوصا پرتوهای ماورای بنفش را کم کند. نور در دکوراسیون داخلی علاوه بر آن، موقعیت و نوع طراحی یک روزن به شدت بر کیفیت نوری محیط اثر می گذارد؛ پنجره هایی که در سطح سقف یا دیوار اتاق استفاده می شوند، با بیشتر شدن سطح روشنی و کم شدن تضاد نوری، همه ی سطح اتاق را روشن خواهد کرد. همین طور با ایجاد دیرک های عمودی و افقی در دیوارهای محیطی و قفسه بندی جداره ها، نور انعکاس پیدا شدن به داخل اتاق و سایه اندازی روی جداره ها افزایش پیدا می کند که برای بیشتر شدن نور انعکاسی محیط داخلی، معمولا این چهارچوب ها مایل می شوند.

تنظیم میزان نور طبیعی، ورود و یا مسدود نمودن مسیر آن اثر گذار ترین راهبردهای طراحی می باشد. نور یک جزء بسیاری قوی از محیط به شمار می رود که در گرایش های ذات افراد، سبب انگیزش واکنش هایی احساسی و شهودی خواهد شد. هماهنگی بین فضاها و تنظیم توالی آن ها برای دست پیدا کردن به یک اتاق روشن، و روشن کردن ذهن کاربران می باشد مطالعات نشان می دهد روشنایی طبیعی، بهره وری در محیط های کاری و آموزشی را بیشتر می کند.


لینک کوتاه مطلب

https://jeneral.ir/?p=292

برچسب ها

مطالب مشابه