نحوه ی چیدمان اصولی منزل

نحوه ی چیدمان اصولی منزل

در این مطلب از سایت جنرال می خواهیم در مورد نحوه ی چیدمان اصولی منزل توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. در حال حاضر زندگی بشر به شکلی شده است که هر وسیله ی کوچکی هم می تواند ذهن آدم ها را به چالش بکشاند. از این رو یکسری وسایل هستند در منزل که نحوه ی چیدمان آنها بسیار از اهمیت بالایی برخوردار است و نحوه ی چیدمان آنها باید به شکل اصولی باشد. در ادامه با توضیحاتی بیشتر در این زمینه همراه ما باشید.

نحوه ی چیدمان اصولی منزل

این کار به آسانی شکل می گیرد، شما می بینید که در یک اتاق یا پذیرایی منزل خود یکسری وسایل هستند از آن جا که ذهن بشر تحلیل گر نمادها و معنی هاست و در رویدادهای محیطی و مناظری که در اطراف آن ها وجود دارد، بگذرد؛ از این رو زیبا نبودن اشیاء، شما را به طرف خود دعوت می کند. این امر طبیعی می باشد که معنا دار نبودن برخی از وسیله ها و حتی چیدمان ناموزون دکوراسیون برای هر شخصی به شکلی است که نمی تواند با سادگی از آن بگذرد و آشفتگی و تشویش ذهنی مخاطب ناگزیر است.کهمی

محرک های زیاد بصری در فضای اداری یا خانه، سر رشته تمرکز را از انسان می گیرد و فضای خانه که می بایست به شکلی باشد اساس آرامش را برای هر کسی فراهم کند.

در این جا می خواهیم به سطح کمی و کیفی دکوراسیون داخلی و نحوه ی چیدمان آن و تأثیر آن بر ذهن افراد  بپردازیم. همان گونه که بارها گفته شد محیط منزل می بایست شروعی برای آرامش فکری و جسمی شخص برای رو به رو شدن با یک زندگی پر از پر مشغله باشد، از سوی دیگر، شکی نیست که در جوامع شهری بزرگ، زندگی انسان با مشکلاتی مانند ترافیک، فشردگی حجم کار و بسیاری مواردی دیگر رو به رو است.

به این شکل که برای کاهش بار استرس ها و آشفتگی ها و عوض کردن جهت مسیر ذهن از ناملایمتی ها به طرف آرامش و آینده های روشن می بایست بهترین اعمال را برنامه ریزی کرد. در اینجا بسیاری از چیزها وجود دارند که می توانند در اجرای این امر شما را یاری کنند. ولی ما از زاویه معماری و دکوراسیون داخلی آن را نگاه می کنیم.

در حال حاضر محیط های مسکونی و حتی اداری با یکسری اشیا و وسیله ها پر شده است و این جای شگفتی ندارد. چنان چه شما به اطراف خود نگاه می کنید، ملاحظه خواهید کرد بخش بزرگی از محیط کنارکان را یکسری وسیله پر کرده است. این محرک های متعدد بصری با پردازش های ذهنی و آشفتگی و نداشتن تمرکز قرین است. برای ثابت شدن این موضوع، تحقیقات زیادی انجام شده است و تقریباً بخش بزرگی از آن ها به این امر تأکید می کند که کم بودن محرک های بصری در یک محیط اداری یا مسکونی، به زیاد بودن توان فکری و تمرکز و حتی آرامش ذهنی کمک می کند.

در اینجا با سادگی دکوراسیون، هماهنگی و کمیت و کیفیت حضور اشیاء و چگونگی چیدمان آنها رو به رو هستیم. سادگی در چیدن یک دکوراسیون به خصوص رابطه هنری را پایین نمی آورد، بلکه برعکس، به آن نظم و ساختار واحد می دهد. چنان چه طبیعت قاطع و سلسله مراتبی شکل واحد به شکل پیوسته ای کار می کند، این به این  معنی نیست که معانی و تناسب، تنوع و … از بین می روند؛ اتفاقاً برعکس، این روابط هم به شکل مستقل و هم در همبستگی با همدیگر در کلیت یک اثر هنری حضور پیدا می کنند؛ و پیامد آن یک آرامش روانی به دور از هر نوع  تشویش می باشد.

درباره نحوه ی چیدمان وسایل هم نظریه های زیادی گفته شده است، ولی نکته ای که می بایست در نظر داشته باشید این است که حضور اشیاء می بایست با «معنا» باشد. در حالی که اشیایی اطراف ما را پر کرده است به معانی وجودی متوجه باشند و ما را به مسائل فرهنگ های ناب ملل مختلف کنند، فکر کردن یکی از مراحل مهم ذهن انسان می باشد.

جدا از معنا های وجودی، مسائل زیبایی شناختی هم وجود دارد. انسان همواره به دنبال زیبایی ها می باشد؛ و این زیبایی ها به دو شکل هستند: زیبایی صوری ، و زیبایی درونی و عمقی. زیبای صوری غم انگیز است و پس از مشاده پست سرهم آن ذهن خسته می شود. ولی زیبایی درونی جاویدان می باشد و آدم را به معانی وجودی می رساند و خصوصیات یک فرد همواره آن را بیشتر به سمت معانی وجودی و زیبایی های جاویدان می کشاند. به این شکل حضور هماهنگ یک یا چند وسیله ، عنصر مورد نیاز برای پیوندهای هستی شناسانه باشد. این وسیله  می تواند یک تابلوی نقاشی از اجتماع انسان ها باشد تا یک مجسمه برنزی از یک شخصیت تاریخی.

مسئله بعدی کم بودن وسایل است و همان گونه که گفته شد این کم بودن می تواند شما را به یک آرامش برساند. اولین نکته برای این کار، دقت به اندازه اتاق می باشد که می بایست آن را وسایلی که وجود دارند تزیین کرد. دانشمندان به هیچ عنوان خالی بودن محیط های اتاق و محیط را پیشنهاد نمی کنند، به دلیل اینکه خستگی خیلی شدیدی را به همراه می آورد.

به هیچ عنوان نمی توان یک پیشنهاد کلی درباره نوع وسایل استفاده شده در محیط را تجویز کرد، به دلیل اینکه نگرش ها و سلایق آدمی با هم فرق دارند و می بایست در نظر داشته باشید، هر کس جهان را به واسطه عینکی که از احساسات، تفکر و تجربه های ساخته شده، مشاهده می کند. مورد دیگری که دارای اهمیت بالایی است نوع محیطی است که می خواهیم به زیبایی تزیین کنیم. به این شکل که در طراحی دکوراسیون اتاق خواب، سالن پذیرایی، اتاق کودک و دیگر فضاهای محیط های مسکونی این نکته را می بایست در نظر بگیرید که در انتخاب وسایل ، محیط را هم باید در نظر بگیرید.

در تزیین دکوراسیون نباید اجازه داد وسایل تصرف عدوانی خود را بر ما چیره نمایند. این انسان است که حاکم وسایل محیط اطراف خود است. این منطقی نخواهد بود که در یک اتاق خواب یا مطالعه انواع گوناگونی از وسایل با تنوع های عجیب و حتی نامرتبط، وجود داشته باشند.

این نکته را هم باید در نظر داشته باشید که هر چقدر محیط زندگی ساده تر باشد و محرک های آن پایین تر باشد، مطلوب تر خواهد بود. بلکه می بایست اذعان کرد که بیشتر شدن محرک های محیطی و دقت به هارمونی و زیبایی های عمقی آن سبب رشد شخصیت آدمی می شود و موجبات رشد روز به روز او را بیشتر فراهم می کند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *