Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

با دکوراسیون مدرن بیشتر آشنا شوید

11 مارس 2019
47 views
بدون نظر

با دکوراسیون مدرن بیشتر آشنا شوید

در این مطلب از سایت جنرال می خواهیم شما را با دکوراسیون مدرن بیشتر آشنا کنیم. از همان شروع قرن ۲۰ تغییرات به سرعت در زندگی ما زیاد شد. بعد از پشت سر گذاشتن دو جنگ جهانی باعث شد تا در صنعت تکنولوژی کشورها رشد کنند.

با دکوراسیون مدرن بیشتر آشنا شوید

در حال حاضر به دلیل پیشرفت در وسایل نقلیه باعث شده تا کوچکترین وسایل ضرف چند روز به تمام جهان برسد. به همین دلیل سبک‌های دکوراسیونی می توان گفت تقریبا به سرعت در حال تغییر بودند و از آن جا که مردم قادر به عوض کردن مبلمان و تجهیزات منزل و دکوراسیون کلی خانه در موقتیت های کوتاه نیستند در حال حاضر بعضی از سبک‌های دکوراسیونی دچار تداخل و به عبارتی همپوشانی،حتی در یک خانه واحد، می‌شوند.

در ابتدای قرن ۲۰ در بین طراحان دکوراسیون اروپایی تغییراتی جدیدی رخ داد و انها را به طرف سبکی از معماری که بیشتر بر روی محیط های باز، تناسب و سطوح صاف تکیه می کرد کشاند. در فرانسه «جنبش مدرن» به وسیله ی شخصی به اسم کربوزیر صورت گرفت. از توانست کتاب خود را با عنوان «درباره معماری» در سال ۱۹۲۷ به زبان انگلیسی به چاپ برساند که در آن (نکاتی از یک معماری جدید) را گفته است: ردیف های افقی پنجره ها، نقشه ای آزاد، شکل ساده و سقف های مسطح.

در ایالات متحده آمریکا، فرانک لوید رایت خطوط ساده افقی و اتاق های وسیع و با ارتفاع کم در معماری را توسعه داد. منازل معروف ساخته شده به وسیله ی این شخص در اطراف شیکاگو به شکل چشمگیر بی پیرایه می باشند با نمای ساده که با مخلوطی از آجر و چوب مرغوب ساخته شده اند.

دکوراسیون مدرن

در هلند تیی تحت عنوان «استایل» ، اسمی برگرفته از مجله ای با همین عنوان هم رسالت خود را بر بریدن هرچه زیادتر از فرم های متداول و گذشته و جلو بردن طراحی دکوراسیون به طرفی قرن ۲۰ قرار داده بود. مدیریت این تیم  به دست شخصی به نام گرت ریتولد بود که طراحی های خود را بر پایه فرم های ۳ گوش آبستره با رنگ های اولیه قرمز، آبی و زرد قرار داده بود. از معروف ترین منازل او، می توان به خانه شرودر در اتریش، نمایی با خطوط ساده، سطوحی ساخته شده از قطعات بلوک مانند بدون هیچگونه گچبری روی دیوارها و سقف با ردیف های متصل افقی از پنجره های فلزی داشت.

آرت دکو

آرت دکو نقطه اوج زاهد منشی جنبش مدرن بود. آرت دکو اسم خود را از نمایشگاهی که با عنوان (هنرهای تزئینی) در سال ۱۹۲۵ در پاریس اجرا شد، گرفته بود و در دهه های بیست و شی قرن بیستم در اروپا و آمریکا خیلی مرسوم بود. یکی از خصوصیات اصلی این سبک استفاده از شکل های هندسی بود. دایره ها، نیم دایره ها، ۳ گوش ها، چند ضلعی ها و مکعب ها به عنوان طرح هایی برای فرش، پارچه و همچنین چراغ ها، لوازم صوتی و خلاصه هر آن چه در دکوراسیون می توانست تاثیر بگذارد مورد استفاده قرار می گرفت.

این هنر جز سبک هایی هنری شرق بود که این سبک که بهترین سبک برای طراحی هتل های شیک، رستوران‌ها، کشتی های اقیانوس پیما و … بود. طراحان فرم های پرانحنا با سطوح پرداخت شده محصولات سبک آرت دکو را با مواد اولیه گوناگونی مانن چوب خودرنگ روشن، چرم، مرمر و شیشه درست می کردند. انواع گوناگون مبلمان و شیرآلات خانه با کروم درست می شد و انواعی هم با پلاستیک های جدید مثل باکلیت که سخت و براق می شد ساخته می شدند.

در آمریکا آغازی برای آیرودینامیک کردن تمامی وسیله ها بود و در صورتی که طراحی اتومبیل ها و لوکوموتیوهای قطار به طرف آیرودینامیک شدن می رفت، لوازم خانگی هم به سمت آیرودینامیک می رفتند شکل جدید در طراحی و ساخت آنها شکل گرفت. در هر ۲ طرف آتلانتیک طراحی منازل با نمایی آیرودینامیک، صاف و براق رایج بود. جنگ جهانی دوم باعث شد تا طراحی معماری یه دفعه متوقف شود. با این حال فناوری تولید تخته سه لا به سبب مصرف آن در صنایع هواپیماسازی رشد کم پیدا کرد.

از دیگر عامل های اثرگذار بر طراحی دکوراسیون در این زمان مدل ساختمان مولکول ها بود که با بهره گیری از مفتول و گوی های ریز و درشت در ساخت لوازم و وسایل خانه و حتی خود ساختمان ها بکار گرفته میشد. این طرح طراحان بسیاری را در طراحی میز و صندلی هایی با لوله های فلزی و مهره های پلاستیکی رنگی شد. از این فرم برای درست کردن وسیله های دیگری مثل جاروزنامه ای، ساعت، دیواری و رومیزی و به عنوان نقشی گرافیکی بر روی کاغذ دیواری، انواع پارچه و حتی ظروف گوناگون استفاده می شد.

با این حال دکوراسیون همین طور ساده و نه چندان بی پیرایه مانده است ولی با بازگشت رنگ و باعث شد تنوع سبک معماری بیشتر شود. با پوشش های نرم و استفاده از کوسن های رنگین بر روی مبلمان متداول شد و پوشش کامل کف اتاق ها با موکت به تجمل جدید تبدیل شد. فناوری های جدید برای طراحی صندلی های انحنادار که با تخته ۳ لای قالب بندی شده یا ورقه های پلاستیک درست می شدند به بازار آمدند. با این که دیوارها هنوز رنگ آمیزی ساده داشتند لذا برای ۱ یا ۲ دیوار پوششی از کاغذ دیواری با طرح های آبستره در نظر گرفته شده بود. زرد و خاکستری ترکیب رنگی بود که بسیار محبوبیت داشت.

جنرال که بالاترین نوعی نگرش به دکوراسیون می باشد تا سبکی در آن به وسیله ی معماران انگلیسی چون ریچارد راجرز و نورمن فاستر در دهه ۷۰ با درست کردن بناهایی که در آن ها تاسیسات و لوله کشی ها عریان و در معرض دید بودند ارائه شد. در منازلی که با روش های تک درست می شوند می توان داکت ها و تاسیسات مرتبط به آسانسور را به شکل عریان یا از پایین پوسته ای شفاف که معمولا شیشه است مشاهده کرد. این نوع طراحی به دکوراسیون داخلی هم راه پیدا کرد و در داخل منازل هم نمایان ساختن تاسیسات متداول شد و همین طور کفپوش های اداری، و مبلمان دفتری به خانه ها راه پیدا کرد.


لینک کوتاه مطلب

https://jeneral.ir/?p=239

برچسب ها

مطالب مشابه