Sorry, no posts matched your criteria.

این سایت در ستاد ساماندهی ثبت شده و تابع قوانین جمهوری اسلامی میباشد

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

22 مارس 2019
10 views
بدون نظر

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

در این مطلب از سایت جنرال می خواهیم در مورد تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی توضیحاتی را برای شما ارائه کنیم. رنگ یکی از مهم ترین عنصر ها در دکوراسیون داخلی است و با توجه به سادگی که دارد از عناصر وسوسه انگیز در طراحی دکوراسیون داخلی تبدیل می شود. طراحی اجزا و قسمت های مختلف به صورت کاملا مفید و کارآمد تاثیر ویژه ایی در پایان پروژه می گذارد.

با توجه بررسی هایی که انجام شده است نظریه های زیادی مبنی بر این مورد وجود دارد که ، طراحی دکوراسیون داخلی تاثیرات مثبتی بر روی حال و هوا و آسایش و جسم و روان به وجود می آورد و طراحان این مورد را توجه می کنند و با توجه به ایده ای مختلف به طراحی دکوراسیون داخلی خود می پردازند. طراحی داخلی فضا با دانستن مفاهیمی همچون: رنگ، مصالح و بافت ایجاد می شود.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

رنگ و قدرت بی نظیر آن در معماری:

رنگ از مهم ترین و چالش برانگیز ترین عناصر در طراحی است. استفاده از رنگ و ترکیبات رنگی مدت ها است که مورد بررسی قرار گرفته و دریچه ایی مطالعه ایی بر روی طراحان و دانشمندان باز کرده است. رنگ علاوه بر کاربرد فیزیکی که دارد، تاثیر بسیار زیادی بر روی ذهن و فکر افراد دارد. در واقع هر فردی که به رنگی در فضایی علاقمند است به این خاطر است که این رنگ تداعی کننده خاطره ایی خوش و یا مکان و زمان مورد علاقه اوست و همچنین ممکن است که از رنگ انرژی مثبتی دریافت کند. با توجه به تاثیراتی که رنگ بر روی ذهن افراد دارد باید طراحان توجه بیشتری به رنگ ها داشته باشند و طراحان داخلی باید ویژگی و عملکرد رنگ ها را به خوبی بیاموزند تا در فضا به خوبی استفاده کنند.

نوری که برای ایجاد رنگ ساطع می شود، افزایشی نامیده می شود. این نوع رنگ ها از ترکیب رنگ قرمز، سبز و آبی تولید می شود. رنگ های افزایشی در انواع سیستم ها از نمایشگرهای تخت گرفته تا تلویزیون ها کاربرد دارد. نوع دیگری که از رنگ ها وجود دارد رنگ کاهشی است.  این رنگ به شکل های سرخ، آبی، فیروزه ایی، زرد است. رنگ ها در نوع CMY مدلی مناسب در صنعت چاپ و نوع دیگر به نام RYB در زمینه آثار هنری و تئوری رنگ ها وجود دارد.

واژه شناسی رنگ:

بحث درباره یک رنگ مورد نظر و انتخاب نام بسیار دشوار خواهد بود اما ایجاد واژه هایی که برای ارزیابی شیوه کاربرد یک رنگ استفاده می شود مهم است و لازم است که آگاهی لازم درباره این واژگان داشته باشیم. در ادامه می خواهیم این واژگان را به شما معرفی کنیم.

فضای رنگ:

فضای رنگ که نام لاتین آن color space است برای خروجی نهایی از یک رنگ مورد استفاده قرار می گیرد که به طور معمول RGB برای رنگ های انعکاسی و CMY برای رنگ های جذبی بکار می رود.

دمای رنگ:

دمای منبع نور با کلوین اندازگیری می شود. باید این نکته را بدانید که دما های پایین تر گرمتر و دماهای بالاتر سرد تر است.

دمای رنگ پنتون: سامانه مدیریت رنگ برای تشخیص رنگ ها در چاپ کاغذ و پارچه و نقاشی مورد استفاده قرار می گیرد.

فام رنگ رنگ های اصلی: گروهی از رنگ ها که در هنگام ترکیب رنگ دیگر رنگ ها را تولید می کند در حالی که خودش از ترکیب دیگر رنگ ها ساخته نمی شود.

رنگ های فرعی: ترکیب رنگ هایی که به نسبت مساوی دو رنگ اصلی حاصل می شود.

خلوص رنگ: قدرت رنگ که بر مبنای درجه و به اندازه خروج از سفیدی نشان داده می شود.

طرح های رنگ: شیوه سازمان دهی رنگ در ترکیب های هماهنگ.

سایه ها: افزودن سایه به رنگ ها.

روشنی ها: افزودن سفیدی به رنگ ها.

تاثیر رنگ در دکوراسیون داخلی

دمای رنگ ها:

جالب است که بدانید که رنگ ها هم دارای دما هستند. به طور معمول رنگ های قرمز و نارنجی و زرد دارای دمای گرمی هستند و در مقابل رنگ های آبی و سبز از دسته رنگ ها با دمای سرد هستند. همچنین در رنگ ها، رنگ های خنثی هم وجود دارد که سفید و خاکستری در این دسته قرار دارد و در محدوده ایی از دما هستند که هم به سوی دما سرد و هم به سوی دما گرم می روند. خاکستری هم این خاصیت را دارد به صورتی که خاکستری در دمای سرد به سوی رنگ آبی و در دمای گرم به سوی رنگ قهوه ایی است.

جنس مصالح:

علاوه بر این که رنگ تاثیر زیادی در دکوراسیون داخلی است اما رفضانگ در کنار جنس مصالح پیچیده تر می شود. مصالح شامل ویژگی هایی همچون جذب، انعکاس و درخشش هستند و در جنس مصالح ممکن است که دارای لایه های رنگی باشد که به طور اغلب تنوع رنگی را در یک نمونه از مصالح به وجود می آورد. طراح باید از مصالح و رنگ ها استفاده کند و از تعامل بسیار پیچیده ایی که این دو مورد در کنار هم دارند به خوبی و درستی استفاده کند تا بتواند فضایی شاداب و جذاب را طراحی کند. رنگ ها در دکوراسیون داخلی به دو قسمت تقسیم می شوند، رنگ به عنوان یک سطح در فضا، رنگ به عنوان جز جدایی ناپذیر از مصالح. استفاده از رنگ در جداره ها و پوشش های خاص المینیت ها بسیار پر کاربرد است و در جاه هایی باید از رنگ ها استفاده نشود.

رنگ ها دنیای بسیار بزرگی هستند که ویژگی ها و تاثیرات زیادی بر روی ذهن بیننده دارند و تاثیر رنگ ها در دکوراسیون داخلی چندین برابر می شود و طراحان با آگاهی کامل از ویژگی های رنگ ها باید از این عنصر کاربردی در فضا و در کنار دیگر مصالح به خوبی استفاده کنند.


لینک کوتاه مطلب

https://jeneral.ir/?p=337

برچسب ها

مطالب مشابه